Nasza świadomość na temat jakości wody rośnie z każdym rokiem – chcemy pić, używać do gotowania, a także do kąpieli lepszej jakości wody. Niestety nie jest to możliwe bez odpowiednich urządzeń, które pomagają przywrócić jej odpowiedni profil fizyko-chemiczny oraz smak. Dowiedz się, dlaczego warto uzdatniać wodę, jakie są możliwości poprawy jej jakości i czym grozi lekceważenie tego problemu.

Uzdatnianie wody – dlaczego trafia do nas woda kiepskiej jakości

Do obowiązków zakładów wodociągowych należy dostarczanie wody zdatnej do picia, dlatego w teorii nie mamy się czego obawiać. Problemem są jednak same instalacje wodno-kanalizacyjne, które nie cieszą się najlepszy stanem w szczególności w starszych domach, przez co wielu z nas słusznie obawia się picia wody wprost z kranu i używania jej do przyrządzania posiłków.

Niestety twarda woda prowadzi do uszkodzenia urządzeń domowych takich jak zmywarka, pralka, czajnik, a nawet instalacji wodnych i pieców. Do tego woda wątpliwej jakości wpływa negatywnie na wygląd skóry i włosów, które mogą być wysuszone, łamliwe i pozbawione blasku.

Badanie wody

Własne ujęcie wody – zagrożenia, o których warto wiedzieć

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, być może zadbałeś o własne ujęcie wody lub dopiero go rozważasz. Niestety nawet woda ze studni głębinowej nie jest zdatna do picia bez przeprowadzenia odpowiednich testów – należy poddać ją analizie, zanosząc próbkę do najbliższej stacji sanepidu, lokalnych wodociągów lub do laboratorium, by upewnić się, że nie występuje w niej nadmierne stężenie żelaza, manganu, azotanów i innych związków organicznych oraz mikroorganizmów.

Do studni bardzo często przedostaje się woda z pól rolniczych zanieczyszczona pestycydami i środkami chwastobójczymi. Może zdarzyć się, że pojawią się w niej szkodliwe bakterie i wirusy, dlatego konieczne jest jak najszybsze zdiagnozowanie jej jakości.

Jak rozpoznać, że woda wymaga uzdatniania:

  • skóra jest wysuszona, a włosy łamliwe,
  • urządzenia AGD mające kontakt z wodą często się psują,
  • na powierzchni herbaty i na ściankach kubków pojawiają się osady w kolorze brązowym,
  • na armaturze pojawiają się osady z kamienia,
  • rośnie zużycie środków czyszczących, myjących i piorących,
  • ubrania po praniu są sztywne.

Metody uzdatniania wody – zmiękczanie

Urządzenie służące do zmiękczania wody montuje się zazwyczaj na głównym przyłączu wody zimnej, najlepiej już na etapie budowy domu lub jego modernizacji. Jeśli chcesz uzdatnić wodę ze studni, należy umiejscowić uzdatniacz blisko hydroforu. Urządzenia powinny być także zainstalowane blisko odpływu kanalizacyjnego, by odprowadzić powstające w procesie popłuczyny oraz gniazdka elektrycznego. 

Jak działa zmiękczacz wody? Zastępuje on kationy wapnia i magnezu jonami sodu. Proces opiera się na stosowaniu wymienników wystarczających nawet na kilkanaście lat, wypełnionych złożem kationowym.

Filtrowanie wody – kompleksowe uzdatnianie wody

Często zmiękczanie wody nie jest jedynym zalecanym procesem. Filtrowanie służy pozbawianiu jej chloru, chemikaliów, zanieczyszczeń mechanicznych oraz bakteryjnych. Do tego procesu używa się urządzeń wyposażonych w filtry węglowe mechaniczne, mikrobiologiczne lub systemy odwróconej osmozy.

Odżelazianie i odmanganianie wody

Najczęściej odżelazia się wodę ze studni, gdy pojawiają się rdzawe zacieki na sprzętach i armaturze lub problem wskaże przeprowadzona analiza wody. Nadmiar pierwiastków jest usuwany za pomocą odżelaziacza regenerowanego wodą, nadmanganianem potasu lub ozonem. Urządzenia są zwykle wyposażone we wbudowany system napowietrzania, jednak nie jest to regułą.

Dezynfekcja wody czyli bakteriobójcze rozwiązania

W wodzie mogą pojawiać się niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy, które usuwa np. sterylizator wody. Lampy bakteriobójcze generują promieniowanie UV, które niszczy mikroorganizmy. Jest ona zwykle ostatnim etapem oczyszczania wody, ponieważ wpływająca do niej woda musi być już klarowna. Do dezynfekcji wody stosuje się także chlorowanie, ozonowanie, sterylną filtrację oraz dwutlenek chloru.

Demineralizacja wody 

Stacje do demineralizacji wody usuwają z wody jony, bakterie, wirusy i patogeny. Znajdują one zastosowanie w wielu miejscach, gdzie wymagane jest niskie stężenie soli rozpuszczonych np. w kotłowniach, laboratoriach czy w gastronomii.

W domu montuje się często systemy odwróconej osmozy, które są wspomagane przez demineralizację wody. Podobnie jak w przypadku destylacji oraz wymiany jonowej, demineralizatory skutecznie eliminują sole, dzięki czemu wytwarza się równa liczba jonów wodorotlenowych i wodorowych.

Domowa stacja do uzdatniania wody – jak wybrać urządzenie?

Wybór urządzenia do uzdatniania wody jest trudny, gdyż na rynku istnieje mnóstwo urządzeń, które muszą być dostosowane do tego, co należy usunąć z wody po analizie wyników jej składu oraz do potrzeb mieszkańców.

Skład wody będzie determinował rodzaj i liczbę stopni filtracji, a wielkość stacji i miejsce montażu zależy od poziomu zużycia wody. Oczywiście warto pamiętać także o możliwościach finansowych – nie zawsze droższe urządzenie jest jedynym słusznym wyborem.

Dobrym rozwiązaniem jest kontakt z firmą uzdatniającą wodę, która zaproponuje różne technologie, urządzenia i oczywiście ceny. Samodzielny wybór instalacji bez znajomości tematu nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Fachowcy ocenią wiele czynników i dopiero wtedy zaproponują sprawdzone rozwiązania.

Warto także porozmawiać o warunkach gwarancji i ewentualnym serwisowaniu oraz szacowanych kosztach eksploatacji urządzeń. Gdy zdecydujesz się na wybraną propozycję, ostatnią kwestią jest już montaż, który może być przeprowadzony przez specjalistów z firmy.

O tym również pamiętaj

Jeśli zdecydowałeś się na domową stację uzdatniania wody musisz pamiętać o regularnych zabiegach konserwacyjnych. Większość urządzeń jest samowystarczalna, jednak powinna być poddawana przeglądom cyklicznym raz do roku – serwisanci są zobowiązani do bieżącej wymiany zużytych części. Wiele stacji wymaga konserwacji sterowników filtrów i wymiany promiennika lub rury osłonowej, zakupu soli, nadmanganianu potasu – są to jednak kwestie, które można omówić już bezpośrednio ze specjalistami.

Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami – dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu pomożemy ci w doborze odpowiedniego urządzenia i doradzimy, jak uzyskać najlepszą jakość wody pitnej.